3. Gün

Please scroll down for the English version.

Sazlıbosna-Yarımburgaz Mağarası
Başlangıç: Sazlıbosna
Bitiş: Yarımburgaz Mağarası
Mesafe: 17,2 km
Ortalama süre: 7 saat
Mola: Şamlar Köyü
Toplu taşıma: Gidiş: Bayrampaşa’dan 336h Hadımköy Toki-Bayrampaşa Metro. Sabah ilk sefer: 06.30
Dönüş: Güvercintepe Sapağı’ndan 36AY Arnavutköy-Yenibosna Metro. Akşam son sefer: 20.30
Sazlıbosna Köyü’nden şehrin çeperlerine kadar gelen bu rota köyün ilerisindeki etkileyici taş ocaklarına uğrayarak dere yatağına girer ve oradan tüm rotanın en yüksek noktası olan Kocabayır Tepesi’ne ulaşır. Bu tepeden tüm rotanın en başını ve en sonunu, Karadeniz’den Marmara’ya kadar görmek mümkün. Kırsal alandan sanayi bölgelerine, kentin çeperlerine ve oradan merkezine kadar 360 derecelik bir panorama görülebilir. Ardından Şamlar Köyü üzerinden Sazlıdere Barajı’nı takip ederek baraj gövdesinin üzerinden geçer, İstanbul’un en eski yerleşim yeri Yarımburgaz Mağarası’nda rota sonlanır.


Day 3

Sazlıbosna-Yarımburgaz Cave
Departure: Sazlıbosna
Arrival: Yarımburgaz Cave
Distance: 17,2 km
Average duration: 7 hours
Rest point: Şamlar Village
Public Transport: Getting there: The 336h Hadımköy Toki-Bayrampaşa Metro bus from Bayrampaşa. The first bus in the morning is at 06.30
Return: The 36AY Arnavutköy-Yenibosna Metro bus from Güvercintepe Sapağı. The last bus in the evening is at: 20.30
This route, that starts from Sazlıbosna Village and reaches the outskirts of the city calls at the fascinating stone quarries outside the village, takes the river bed and leads onto Kocabayır Hill, the highest summit along the route. From this summit, it is possible to see the first and last points of the entire route from the Black Sea to the Marmara Sea. The 360-degree panorama includes the rural expanse, the industrial zones, the outskirts of the city and the centre. The route then leads onto Sazlıdere Dam via Şamlar Village, traversing the structure of the dam, terminating at Yarımburgaz Cave, the oldest settlement in Istanbul.

Advertisement